Covid 19 a očkování

Už přes rok prochází celý svět velmi nestandardní etapou, která všechno převrací naruby. Začátkem minulého roku se objevila podivná nákaza, která dělí lidi na dva tábory. Jedni se jí bojí a volají po ochraně, po léčbě, po očkování, po opatřeních, po restrikcích. Druzí ji nazývají rýmečkou, banální chřipečkou, zlobí se, že musí nosit roušky, jsou zavřené obchody, restaurace, služby

a vše se řítí do ekonomické záhuby.

I my se setkáváme s lidmi, kteří nemocí prošli, mají nejrůznější následky nemoci na zdraví, se kterými jim západní medicína neumí pomoci. Lidé se ptají na náš názor na očkování nebo na názor na nemoc jako takovou.

 

Pojďme se tedy podívat na to, co jsme dosud o nemoci zjistili

a co si o tom celém tedy myslíme.

 

Nemoc má velmi variabilní průběh od naprosto bezpříznakového, přes známky nachlazení, poruchu čichu, přes horečnatý stav s dusivým kašlem, bolestmi břicha, průjmy až po velmi fatální průběh s rychlým úmrtím pro postižení plic nebo závažnou trombembolickou nemoc.

Z toho samozřejmě vyplývá odlišný přístup jednotlivců k nemoci.

Západní medicína již vyselektovala jednoznačně rizikové faktory pro závažný průběh nemoci. Tím je obezita a chronická onemocnění krevního oběhu, plic, onkologická onemocnění a další chronické nemoci. Jenže potíž je v tom, že na Covid umírají i lidé relativně mladí, neobézní a zdánlivě zdraví.

 

Jak je to tedy možné?

 

Tradiční čínská medicína se zabývá poruchami zdraví, které jsou pod rozlišovací schopností západní medicíny. Dá se říci, že spíše nemocem předchází, protože řeší potíže na úrovni nerovnováhy. To, do jaké míry člověk subjektivně vnímá nerovnováhu svého těla, je individuální. Někteří lidé mají stále nějaké zdravotní potíže a potýkají se s nimi pořád dokola. Řešení ze strany lékařů nepřicházejí, protože objektivní známky nemoci nejsou zřetelné. Takoví se potom obracejí na nás, protože my znova nastolíme pořádek. Je však spousta lidí, kteří buď žádnou nerovnováhu nevnímají, anebo nemají potřebu ji řešit. Kuřáci, kteří si každý den x krát vlhce odkašlou hlen, obézní lidé se zničeným zažíváním a přetíženým srdcem, podnikatelé s trvalým stresem, utahané matky od rodin, naštvané manželky nefunkčních mužů, muži ve finanční pasti a existenčním stresu... Takoví a spousta jiných prostě žijí svůj život s nerovnováhou, kterou nějakým způsobem přijmou jako nedílnou součást svého života. „Tak si prostě několikrát za den zakašlu, tak co, to je jen z těch cigaret“ … „tak manžel není ideální partner, ale nebije mě a všude je něco“…

 

Tohle není žádný odborně vědecký názor, který by vyšel jako výsledek dvojitě zaslepené randomizované studie. Je to prostě názor, který vychází z nedlouhé zkušenosti s touto nemocí a opakovaného přemýšlení o tom, co se to děje a proč. Prostě ta nemoc v každém těle nasedne na jiné podmínky. Čím větší nepořádek a nerovnováha, tím horší průběh se odehraje.

Bohužel, Covid nerespektuje, zda již lékaři tento stav odhalili a pojmenovali nebo zda si dotyčný svoje zdravotní potíže přiznal. Prostě vnikne do těla a tam se sveze na tom, co tam najde.

Proto se zdá, že většina dětí má průběh mírný, přece jen jsou v naprosté většině ještě děti bez větších patologií. Ty se vytváří až během života.

 

V rámci praxe TČM je jedním z naprosto nejčastějších problémů disharmonie v oblasti jater. Respektive nedostatečnost krve v dráze jater s následnou stagnací. Hromadění krve potom vytvoří sraženiny. Princip tvorby krve dle TČM je takový, že slezina krev vyrobí a skladuje se v játrech. Pro klidné spaní, výživu všech orgánů, šlach, pro výživu mysli a ducha, pro funkci srdce a krevního oběhu, prostě pro veškerou naši existenci potřebujeme, aby krev byla v dostatečném množství a kvalitě. TČM se zabývá nejenom množstvím krve nebo tvarem jejích jednotlivých buněk. Zabývá se velmi často kvalitou ve smyslu jakési síly či energie krve. Nadměrným stresem, přemýšlením či nedostatkem odpočinku si krev závažně poškozujeme a vyčerpáváme.

Necítíme se dobře, jsme unavení, máme suché unavené oči, padají nám vlasy, občas se trochu zamotáme, občas jsme roztržití a věčně něco hledáme… ale u lékaře všechno v normě. Testy na nic neukazují. Jsme zdraví.

 

Z pohledu TČM máme velmi oslabenou krev, máme jí málo, pomalu teče, místy se zastavuje a vzniká stagnace. Ženy pro menstruaci mají syndrom oslabení krve mnohem častěji než muži.

A do téhle zdánlivě zdravé osoby vejde Covid. Nemoc má nějaký průběh, pokud je horečnatý, dojde ještě k dalšímu poškození krve horečkou a stav se ještě prohloubí. A pak už není dlouhá cesta k nějaké trombóze či embolii.

 

Další závažné postižení je devastace plic. I plíce mohou být oslabené velmi výrazně, aniž by člověk byl uznán chronicky nemocným. Prostě je celkově oslabená Qi energie, jeho WEI Qi neboli obranná energie. Smutek až depresivní ladění současnosti plíce také velmi silně oslabuje. Plíce řídí mechanismus Qi, čili řídí naši energii. Proto je tolik lidí tak strašně unavených po onemocnění Covidem, proto má řada lidí deprese po onemocnění Covidem. Protože Covid napadá plíce, jakožto většina respiračních nákaz. A způsobí oslabení tohoto orgánu. Míra následků pak opět závisí na stavu těla před nákazou.

Někteří mají silné bolesti hlavy, většinou ti, kteří již před nemocí trpěli na migrény. Někteří mají bolesti břicha a průjmy, to jsou ti s chronicky oslabeným trávením...atd. atd..

Jakoby ta nemoc vždy našla to slabé místo a tím směrem se vydala. Jakoby nám chtěla ukázat, které místo to u nás je.

V tom spatřujeme příčinu toho, že je průběh tak velmi rozdílný.

 

Další složkou toho všeho je naše mysl. Někteří lidé Covid vůbec nechytnou, prostě nejsou na testech pozitivní a to přes prokazatelný a dlouhodobý kontakt s Covid pozitivní osobou, například ve společné domácnosti. Je to zřejmě známka velmi silné obranné energie, ale také určitého nepřipuštění, že by mohli nemoc chytnout. Prostě jejich mysl udrží tělo. Velmi silnou mediální masáží jsme, bohužel, téměř všichni připustili, že nemoc chytnout můžeme a někteří podlehli velkému strachu.

Následky Covidu jsou také velmi různorodé a odráží stav vnitřního prostředí. Tady můžeme cestou bylin a akupunktury od potíží ulevit, jedná se většinou o prohloubenou disharmonii těla.

 

Co se týče očkování, tak to je pro nás jistě otázka dobrovolnosti.

Pro ohrožené jedince, nebo ty, kteří trpí velikým strachem z nemoci je očkování vhodné. Je totiž nutné je strachu zbavit, neboť je velmi toxický a nebezpečný. Kdo se bojí, má mnohem větší riziko, že onemocní nebo bude mít závažnější průběh. Kdo však s očkováním nesouhlasí, neměl by být do toho nucen. Vakcína není dlouhodobě klinicky testována a dopady na lidské zdraví tedy nelze odhadnout. Měli bychom mít tedy právo, zvolit si, co pro svoje zdraví chceme my sami.

Očkování z pohledu TČM je obcházení přirozené reakce těla na nákazu. Následkem jsou pak poruchy imunologie jedinců, kdy vznikají autoimunitní nemoci, alergie atd. Proto je zcela nezbytné zvážit, které očkování je život zachraňující a které je pouze pohodlné obcházení přirozeného běhu života.

Naše ordinace Květy Zdraví se k očkování na Covid stavíme spíše negativně v plošném měřítku. Věříme, že chránit bychom měli ty staré, nemocné.

Ti, kteří jsou při síle a zdraví by měli projít přirozeným promořením.

Nicméně, kdo je tedy zdravý…

 

Možná nás tato nemoc přivede k většímu uvědomění si vlastního stavu,

zdraví a pohody.

Navození harmonie pohybem, zdravou stravou, pobytem venku,

dobrými vztahy a šťastným životem. To by mohlo být poselstvím současné situace.

 

Tento článek není odborným stanoviskem obce TČM.

Je to jen vyjádření názoru naší malé ordinace Květů zdraví.

Květy zdraví, areál Salon Bellis | Křenová 59 | 602 00 Brno

kvetyzdravi@gmail.com | www.kvetyzdravi.cz