TČM a zimní období

Tradiční čínská medicína, stejně jako všechny ostatní přírodní medicíny, se velmi zabývá cyklickými změnami ročních období. Vnímá změny, které přináší přerod zimy v jaro, oteplení do léta, zklidnění podzimu nebo hluboké uzemnění zimy.  A všechno tohle se promítá do našich lidských organismů, do našich potřeb a do to toho, jak můžeme podpořit naše zdraví v tom kterém ročním čase.

 

Dnes bych ráda blíž promluvila o období zimy. Jsme na začátku a podzim se přelil v zimu. Stále ještě máme v předvánočním čase blátivá pole a smutné opadané stromy, ale už první vločky spadly také, děti pokřtily boby a postavily prvního sněhuláka. Nicméně chladný vzduch přichází pomalu a opatrně, postupně si na sebe přidáváme vrstvy, čepice a rukavice, zjišťujeme, že držet mobil u ucha může být záhy nepříjemné. Ale mráz ještě nikde. Ani stromy a rostliny zatím nepotřebují ochránit před mrazem a zůstávají holé. Objevuje se místy silnější vítr a voda se drží v půdě. V našich zeměpisných podmínkách je tohle období obrazem vlhka, větru a chladu.

Ačkoliv každá tato škodlivina patří podle TČM k jinému ročnímu období, dá se říct, že všechny tyto škodliviny se nyní kolem nás prolínají v různé míře a mohou naše zdraví narušit. Obecně platí, že vítr je nosič. Všechny ostatní škodliviny na něj nasednou jak bába na koště a mají mnohem větší průraznost do našeho těla. Přece všichni víme, že chlad se lépe toleruje, když nefouká, to stejné déšť. Říkáme tomu pocitová teplota. Vítr prostě pomůže škodlivině se do nás zapasovat, zajet do nás hlouběji, způsobit větší škodu.

 

Nejsilnější škodlivinou zimy je chlad. Chlad, který napadne dráhu ledvin a močového měchýře.

Asi všichni z dětství známe řeči našich maminek a babiček: vezmi si tílko, dej si to do kalhot, ať ti netáhne na záda, ať si neprochladíš ledviny…..blá blá blá...jenomže to byla veliká pravda.

Dráha ledvin je na chlad velmi citlivá. Její párová dráha močového měchýře vede přes celá naše záda, zejména oblast beder mívá sklon prochladnout, a to je to pověstné: hlídejte si ledviny, kryjte bedra…..Móda fandí krátkým topům, kabátkům, bundičkám, nízkým střihům kalhot...a chlad má cestu volnou. Samozřejmě je to problematika častěji mladých lidí. Bohužel škodliviny mají tendenci v našich tělech přervávat i dlouhou dobu a následky můžeme pocítit i jako starší a rozumní.

 

Takže základní věc je ochrana

před vstupem chladu do našich těl.

 

Druhou věcí je topné těleso v nás samých. Každý z nás disponuje jinou úrovní osobního tepla. Někomu je zima hned, někdo chodí i v lednu v tenké bundě a je mu teplo. Jeden bez čepice nevyleze a druhý neví, co je čepice ani na horách. To je jistě určující věc. Tradiční čínská medicína míru osobního tepla přiřazuje k jangu. Jang ledvin je zcela určující. Jeho úroveň nám říká, jak je nám celkově teplo a vychází z něj spousta dalších tělesných funkcí založených na potřebě energie a tepla.

 

Jistě, logicky je v rámci ochrany proti chladu vhodné mít svoje topné těleso dobře funkční a výkonné. Slovy TČM, je nutné mít dobrý, kvalitní jang ledvin.

Co s tím?? Jak to udělat?? Jak tomu můžu pomoct…??

 

Určitě všichni víme, že když sníme horký vývar, vypijeme čaj, grog, svařák, udělá se v nás teplo, prohřeje nás to. To ví asi každý. Chci tím říct, že velmi zásadní efekt má strava. Nicméně tyhle okamžité pomocníky k prohřátí můžeme použít někde na trhu, na svahu nebo s dětmi na bruslení. Není ale asi vhodné pít denně litr svařáku a navíc, tohle nejsou zrovna věci, které doplňují ten tolik potřebný jang, ale pouze rozpohybují energii, krev, a tím nám dají na chvilku pocit tepla, jako když se dá energie do pohybu. My však potřebujeme dlouhodobé, stabilní prohřátí, které nám přinesou potraviny, jež mají skutečně potenciál doplnění jangu.

 

A které to tedy jsou?

Tak základ je zcela jednoduchý. Jsou to sezonní potraviny, ty, co naše babičky a dědové měli ve svých sklepech zasypané pískem. Ty, co měli ve svých spížích. Protože, teď pozor – velký AHA moment – příroda je velice moudrá a přináší nám to, co našim tělům dělá dobře a co potřebují.

Příroda by nám nikdy nedala na talíř salátovou okurku nebo rajče, už vůbec ne banán nebo mandarinku. Dala nám tam brambory, řepu, mrkev, petržel, zelí, maso, obiloviny, koření…

Kdybyste svojí prababičce nabídli k rannímu probuzení smoothie z manga a malin z mrazáku, tak by pravděpodobně dost hleděla a pokud by se nechala zlákat, zjistila by překvapeně, že je jí venku zima nebo ji bolí žaludek... ale my máme termo prádlo, auto a prášek na žaludek, takže můžeme ,,žít zdravě ,, i přes zimu, protože supermarket nám dodá vše potřebné.

 

Co tedy s tím? Obecně ráno si žaludek žádá teplé. Potřebuje prohřát, aby dobře fungoval po zbytek dne. Takže snídani by měla tvořit obilná kaše s ořechy, sušeným ovocem a skořicí, která sama má ohromný prohřívající efekt. K obědu vývar z masa a zeleniny nebo jakoukoliv polévku s kořenovou zeleninou, luštěninami a dalšími poklady, druhé jídlo můžeme přes zimu volit klidně těžší a mastnější než v jiné roční doby, lépe masové pokrmy, koření, opět zelenina, která je sezonní a tepelně upravená. Vynikající je jakákoliv nakládaná forma zeleniny, přes klasické kvašené zelí nebo okurky, po třeba zeleninové kimchi se zázvorem, česnekem a chilli nebo pickles.

 

Obecně lze říct, že potraviny, které rostou v zemi, mají prohřívající efekt, ty, které rostou na tropickém slunci, mají zchlazující efekt. Samozřejmě je to zase moudrost přírody. Ví, že v horku chceme ochladit, v zimě zahřát. A proto do daných potravin vkládá příslušný potenciál.

 

No a další věcí, kterou od zimy lze očekávat, je uložení přírodní energie do hloubky matky země.

Energie, která kolem nás proudí v zimě, je velice slabá. My vydáváme spoustu energie na ochranu před chladem, navíc stejně jako ta příroda, stahujeme svoji ochrannou energii do hloubky těla, aby chránila naše nitro. Takže jakékoliv nadměrné vydávání energie sportem, pocením a jiným dalším nerozumným způsobem, nám přinese neúměrný pokles schopnosti se ochránit před chladem a nedostatkem energie ať už během zimy nebo po ní, před tzv. jarní únavou.

 

Zima přináší krátké dny a dlouhé noci, i odpočinek přes zimu si žádá delší dobu. Více spánku, pozdější vstávání, dřívější uložení se k odpočinku.

 

Když si tohle všechno přebereme, řada z nás si asi domyslí, že úroveň jejich tělesného jangu bude asi malá. Málokdo v dnešní době respektuje přírodní cykly, málokdo o nich ví.

 

A to je důvod, proč se rok od roku cítíme více unavení, déle nám trvá se dostat z nemocí, častěji se u nás objevují, rekonvalescence trvá déle než dřív.

 

Tohle, co jsem dosud psala, jsou rady pro udržení harmonického zdraví a stavu pohody, dostatku.

Bohužel tím zcela nenapravíme škody z minulosti, protože problémy s nedostatkem jangu ledvin či jiných orgánů vznikají dlouhodobým vyčerpáváním našich organismů.

 

A tady pak nezbývá než nasadit bylinky, akupunkturu nebo jinou techniku, která nám pomůže chybějící jang doplnit na normu a pak již bez obav pokračovat pouze v tom, co už bylo řečeno. A to zajistí, abychom o náš cenný životní oheň dále nepřicházeli znovu a znovu.

Pokud se vám nedaří srovnat svoje tělesné pochody, trávení, pocity chladu, zimomřivost, bolesti beder zhoršující se chladem, jiné bolesti těla z chladu, únavu a spoustu dalších pomocí těchto přirozených opatření a změn, rádi vám pomůžeme u nás v ambulanci. Věřte, že máme velmi silné prostředky, jak nastolit vaši rovnováhu zpět a pomoci vám od spousty těchto potíží z chladu. A nejenom od nich ,samozřejmě. Tradiční čínská medicína je o rovnováze, harmonii a moudrosti našich těl. A bude nám ctí vás, kteří se rozhodnete pro svoje zdraví něco udělat, provést na cestě k uzdravení.

 

 

Přejeme vám krásné prožití zimy a hodně sil k tomu,

abyste přivítali následné jaro v plné síle, vitalitě s chuti.

Vaše

Květy zdraví, areál Salon Bellis | Křenová 59 | 602 00 Brno

kvetyzdravi@gmail.com | www.kvetyzdravi.cz