Warning: Unknown: open_basedir restriction in effect. File(/mnt/data/accounts/m/muffinybrno/data/www/logs/kvetyzdravi_err.log) is not within the allowed path(s): (/mnt/data/accounts/m/muffinybrno/data/www/kvetyzdravi.cz:/tmp/uploads:/www/sqluploads:/global/applications/tools) in Unknown on line 0
zmenaterapie

Proč měníme léčbu v průběhu terapie?

Pojďme si vysvětlit základní rozdíl mezi západní medicínou a terapií podle modelu tradiční čínské medicíny – TČM.

Západní medicína má spoustu oblastí, kde řeší problém a pomůže pacienta vyléčit. Jedná se o akutní záněty způsobené bakteriemi, život ohrožující stavy, věci, které je potřeba odoperovat a některé další. Má však také spoustu oblastí, kde neumí problém vyléčit a spokojí se s tím, že pacienta udržuje ve zdánlivě zdravém stavu. Je to však jen forma regulace, kde léky hrají roli správce objektu. V objektu se nic nemění, a když správce odejde, začne chátrat. Správce sedí u pultu a vypíná kontrolní světýlka...Bolest? Vypnout….Vysoký tlak? Vypnout…..Úzkost? Vypnout…..

Jenomže když léky dojdou, nebo je pacient zapomene vzít, nebo prostě je brát nechce, problém se vynoří zpět, protože ho nikdo nevyřešil.

Používám výraz ,, kontrolka,, protože to skutečně je signalizace problému. Jako když vám v autě blikne kontrolka oleje a vy ji ignorujete a jedete dál. Pak se samozřejmě zadře motor. A zadřený motor je konec, ten už nerozchodíte, nebo rozchodíte, ale musíte mít velké štěstí a hodně se snažit.

Takže západní medicína velmi často vypíná kontrolky. Přece vysoký tlak je reakce těla na nějaký podnět, ne? Tělo nám něco říká a my mu řekneme: Ztichni a pracuj! A tak časem přijde infarkt a my nasadíme další udržovací léky, později začne srdíčko selhávat jako pumpa, v těle se hromadí tekutiny a nakonec vysadí docela. A to je ten náš zadřený motor. Konec.

Proč se neptáme: Jaký je můj problém? Proč moje tělo reaguje vysokým tlakem? Jak můžu změnit svůj život, podmínky, které k tomu vedou?

Každopádně léky, které se předepisují k ,,léčbě,, chronických potíží, problém neřeší, často se musí dávky navyšovat, protože problém narůstá. Pod pokličkou.

 

TČM je tzv. kauzální medicína. Ptá se člověka: Co žijete? Jak se máte? Co Vás trápí? A jde ke kořenu věci. Dívá se na nemoc jako na informaci. O našich životech. O tom, jak zpracováváme události, vztahy nebo skutečnosti. Pomocí bylin a jehliček dokážeme nastavit novou rovnováhu.  Ale často je to v krocích. Někdy musíme postupovat od toho, co pacienta nejvíce trápí, což ale nemusí byt příčina problému. Například někdo trpí bolestí hlavy typu migrény, se zvracením a světloplachostí. A to je problém, který opravdu spěchá, potřebujeme ho vyřešit rychle a ulevit co nejdříve. V pozadí problému však je například prázdnota ledvin, kterou pokud nedoplníme, problém se vrátí. A to je důvod, proč začneme směsmi na řešení bolesti hlavy a sestavou jehel, následně však musíme terapii posunout směrem k ledvinám a upravit bylinnou i akupunkturní terapii. Mnohdy nám odstranění nějaké plnosti odkryje kořen nemoci, která má svůj původ v prázdnotě. Někdy to přirovnáváme ke slupkám cibule. Musíme jich pár sloupnout, abychom se dostali ke středu.

Je tedy zásadní rozdíl v tom, že my stav objektu měníme, uklízíme sklady, vymetáme trubky, umýváme podlahy, natíráme ploty, opravujeme rozvody. A když skončíme, objekt září čistotou, je krásně vyspravený. A nejen to, k tomu dáme každému majiteli objektu návod na řádnou údržbu, aby nemusel používat žádné správce, kteří vypínají kontrolky.

 

Květy zdraví, areál Salon Bellis | Křenová 59 | 602 00 Brno

kvetyzdravi@gmail.com | www.kvetyzdravi.cz